Безпечне освітнє середовище

Дата: 2 березня 2021 о 09:22, Оновлено 7 жовтня 2021 о 19:48

Освітнє середовище - це частина життєвого, соціального середовища людини, що є сукупністю всіх освітніх чинників, які безпосередньо чи опосередковано впливають на особистість у процесах навчання, виховання та розвитку, виховний простір, що формує особистість.

1. Лист МОН від 27.06.2019 № 1/9-414 “Деякі питання щодо створення безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок”.

Наказ директора школи

3 сторони безпеки освітнього середовища

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/2614-bezpechne-osvtn-seredovishche-zakladu-osvti

1. Психологічна.

Дослідники, які вивчають психологічно безпечне освітнє середовище та коло проблем, пов’язаних з ним, вважають, що психотравмівні ситуаціі прямо чи опосередковано впливають на фізичне та психічне здоров’я особистості.

Зокрема, до психотравмівних ситуацій в освітньому процесі належать:

- конфлікти у ланках «вчитель–учень», «учень–учень», «учень–батьки»;

- проблема адаптаціі в освітньому середовищі;

- атмосфера конкуренціі між однолітками;

- надмірна вимогливість педагогів.

2. Екологічна.

Український педагог Світлана Совгіра зазначає, що екологічно безпечне освітнє середовище – це система психолого-педагогічних умов, впливів і можливостей, які забезпечують захищеність особистості від негативного впливу екологічних чинників, що визначають оптимальність взаємодіі зі світом природи.

3. Інформаційна.

На думку українського педагога Нелі Кириленко, застосування інформаціино-комунікаціиних технологій в освіті здійснює масовий глобальний вплив на особистість. Серед негативного впливу інформації на сучасне освітнє середовище дослідниця виокремлює:

• відсутність належних механізмів контролю якості інформації, доступної через сучасні телекомунікаційні технології, що породжує проникнення в освітній простір великого обсягу недостовірної інформації,
  • неконтрольоване проникнення інформації сумнівного, агресивного змісту, яка може сприяти виникненню насильства, булінгу, кібербулінгу тощо.

Безпечне освітнє середовище забезпечує:

• наявність безпечних умов навчання та праці;
  • комфортну міжособистісну взаємодію, сприяючи емоційному благополуччю учнів, педагогів та батьків;
  • відсутність будь-яких проявів насильства та наявність достатніх ресурсів для їх запобігання;
  • дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу.

Кодекс безпечного освітнього середовища

Одним із варіантів усталити систему захисту та безпеки особистості в закладі освіти є створення й запровадження Кодексу безпечного освітнього середовища (КБОС).

Кодекс безпечного освітнього середовища – це внутрішній документ закладу освіти, що:

• регулює діяльність закладу щодо запобігання порушенням прав особистості на безпеку
  • визначає способи підтримання та втручання в ситуації, загрозливі життю, здоров’ю та благополуччю особистості.

У КБОС визначають критерії фізичної, психологічної, соціальної, інформаційної безпеки учнів, відповідно до яких і розробляють конкретні дії, визначають заходи, процедури, що допоможуть учасникам освітнього процесу у випадках ризиків та загроз.

У КБОС чітко прописують:

• дії, що стосуються захисту дітей від загроз, ризиків під час перебування у закладі
  • рекомендації з забезпечення комфортних умов життєдіяльності учнів та вчителів.

Положення КБОС розроблюють усі учасники освітнього процесу – учні, педагоги і батьки – тобто враховуючи потреби і визначаючи обов’язки кожної групи.

Основні завдання КБОС:

• виявити чинники, що перешкоджають безпеці учасників освітнього процесу;
  • відпрацювати систему узгоджених поглядів і уявлень учнів, педагогів, психологів, батьків на освітнє середовище школи;
  • обґрунтувати умови організації безпечного освітнього середовища та вимоги (критерії) до його ефективної організації для кожного учасника освітнього процесу;
  • скласти мінімальну та доступну програму навчання для учнів, педагогів, батьків;
  • сформулювати конкретні рекомендації учням, педагогічним працівникам, адміністрації школи, батькам щодо організації безпечного середовища в закладі.